Profil školy

• Škola rodinného typu (kde každý učiteľ pozná každého žiaka, každý žiak každého učiteľa, kde vládne výborná priateľská atmosféra nielen v škole, ale aj v zborovni)
  • Škola, ktorej to myslí. Tento titul sme si zaslúžili, keď celý učiteľský kolektív absolvoval sériu školení o.z. Orava
  • od roku 2012 pôsobí na našej škole elokované pracovisko ZUŠ Jantárová 6, Košice. Žiaci tak nemusia cestovať za hudobným vzdelaním až do Košíc. Vďaka výbornej spolupráci a hlavne vďaka obľúbenej pani učiteľke Marcelke Šedivej počet záujemcov o hru na klavíri a zobcovej  flaute z roka na rok narastá. Viac o ZUŠ tu: http://www.zusjantarova.sk/
  • Základná škola, Klátovská 56, Nižný Klátov sa nachádza v obci Nižný Klátov juhozápadne od mesta Košice v peknom horskom prostredí. V súčasnosti je spádovou školou pre obce Hýľov, Nižný Klátov, Vyšný Klátov a Zlatá Idka. V školskom roku 1996/97 táto vzdelávacia inštitúcia oslávila 100. výročie svojho pôsobenia v obci. Pri tejto príležitosti vydalo vedenie školy publikáciu, pripomínajúcu občanom a bývalým žiakom kľúčové medzníky jej činnosti a tunajších pedagógov, ktorí tu pôsobili väčšiu časť svojho života. V úvodnom príhovore  riaditeľky Anny Hudákovej čítame: „Prvýkrát sa brány školy otvorili v septembri šk. roku 1896/97 a žiaci z Nižného Klátova prestali navštevovať cirkevnú školu vo Vyšnom Klátove. Odvtedy, samozrejme, škola prešla rôznymi zmenami. Zmenili sa jej priestory, názvy, učitelia, ale škola ako taká neprestala plniť svoje najzákladnejšie poslanie – poskytovala základy vzdelania desiatkam a stovkám detí, z ktorých mnohí pokračovali v štúdiu na stredných školách, gymnáziách a neskôr i na vybraných vysokých školách, aby sa z nich stali inžinieri, lekári, učitelia, právnici i kňazi.

Ako sa menili spoločenské pomery, menil sa život a chod školy. Neboli to vždy ľahké časy ani pre žiakov, ani pre učiteľov. Pre mnohých z nich bolo pôsobenie na tunajšej škole iba prestupnou stanicou, iní sa jej upísali na celý život alebo veľmi veľa rokov. V roku 2000 sa nižnoklátovská škola rozlúčila s pani učiteľkou Máriou Zemkovou, ktorá po 40 rokoch pôsobenia odchádzala na zaslúžený odpočinok. Pri tejto príležitosti jej bolo udelené čestné občianstvo obce Nižný Klátov.

Od 1. apríla 2002 získala Základná škola v Nižnom Klátove právnu subjektivitu a od 1. júla 2002 prešla do zriaďovateľskej pôsobnosti obce. Tieto zmeny sa pozitívne prejavili zlepšením financovania a hospodárenia a budova školy sa konečne dočkala nevyhnutných stavebných úprav a opráv: výmena plastových okien, vybudovanie altánku, detského ihriska, celková rekonštrukcia sociálnych zariadení pre žiakov i učiteľov, nové kúrenie, vybudovanie učebne IKT, rekonštrukcia osvetlenia v triedach, zakúpenie nového školského nábytku – lavice, stoličky, oprava strechy, chodníky, vybavenie tried interaktívnymi tabuľami, dataprojektormi, notebookmi, rekonštrukcia skladu učebníc, nové podlahové krytiny a ďalšie úpravy a opravy.

V prvom desaťročí 21. storočia sa na škole ustálil počet tried na sedem. Na I. stupni fungujú spojené ročníky – teda dve triedy, na II. stupni je päť samostatných tried. V škole funguje ŠKD s prevádzkou do 16:00 hod. Školu navštevuje priemerne 85 žiakov ročne. Žiaci školy pod vedením svojich pedagógov stabilne dosiahli veľmi dobré výsledky v školskej aj mimoškolskej činnosti a úspešne tak reprezentovali nielen nižnoklátovskú školu, ale aj svoje rodné obce. Medzi najvýznamnejšie úspechy patria popredné umiestnenia v predmetových olympiádach   z fyziky, chémie , geografie, AJ, umiestnenia mladých zdravotníkov, 1. miesto v národnej súťaži Microsoftu a účasť na medzinárodnom kole, 1.miesto v súťaži „Prezentiáda“ v krajskom kole a 3. miesto v medzinárodnom kole v Brne a mnoho ďalších v rôznych vedomostných súťažiach.

Pedagogický zbor tunajšej školy tvoria dlhoroční učitelia: Mgr. Anna Hudáková – 1986, od roku 1990 pôsobí ako riaditeľka školy, Iveta Bobáľová- od r. 1990, Mgr. Viera Hámorská 1995, Mgr. Mária Hlavačková - 2001, Mgr. Peter Hojstrič -1995, MVDr. Ingrid Semanová - 2009, Mgr. Šarlota Socháňová - 1995. Do zboru nedávno pribudli Mgr. Lenka Richnavská a Mgr. Lucia Pačutová (MD). Ako vychovávateľka a učiteľka telesnej výchovy na škole pôsobí Miroslava Sedmáková.

V šk.roku 2015/2016 škola prešla na tzv. elektronickú triednu knihu – teda vedenie školskej dokumentácie v elektronickej podobe, nie v papierovej.

V škole na základe dohody už niekoľko rokov funguje elokované pracovisko ZUŠ Jantárová 6, Košice, ktorá poskytuje výuku v hre na klavíri a zobcovej flaute 3 dni v týždni, na škole pracuje každý rok niekoľko záujmových útvarov – z nich najdlhšie a najúspešnejšie pôsobí krúžok mladých zdravotníkov pod vedením p. uč. Socháňovej. Škola počas roka organizuje množstvo rôznych podujatí, kultúrne vystúpenia pre verejnosť a rodičov. V šk.roku 2015/2016 žiaci I.stupňa prvý krát absolvovali školu v prírode spojenú s plaveckým výcvikom a to aj vďaka príspevku od ministerstva školstva vo výške 100€ na jedno dieťa. V šk. roku 2017/2018 žiaci II.stupňa absolvovali aj lyžiarsky kurz v obci Telgárt. Škola je zapojená do rôznych krátkodobých i dlhodobých projektov, učitelia si neustále zvyšujú svoju kvalifikáciu a kompetencie v rámci kontinuálneho vzdelávania.

•

V  auguste  2018 pri príležitosti  700. výročia prvej písomnej zmienky o obci Nižný Klátov bolo udelené čestné občianstvo in memoriam p. učiteľke Anne Dilýovej , ktorá na škole pôsobila niekoľko desiatok rokov a v roku 1992 tragicky zahynula s rodinou pri autonehode.

Klátovská 56, 044 12 Nižný Klátov
  • 055/6967123 - škola