Vedeli ste, že Halloween má svoj pôvod v Európe? Vznikol v Írsku ako pohanský sviatok. Staroslovanské obyčaje opisujú deň v podvečer dušičiek, ako deň kontaktov so záhrobím. Ľudia verili, že v tú noc sa zjavujú duše zosnulých, a tak im svietili na cestu svietnikmi, ktoré vyrobili z tekvíc. Nebojte sa, nie je to téma pre miestny cintorín. To v našej škole 26.10.2018 začína HALLOWEEN PÁRTY. Tajomná atmosféra, ktorú vytvorila efektná výzdoba , bola spojená s dobrou náladou a množstvom zaujímavých hier. Strigy, bosorky, strašidlá, kostýmy, svietiace tekvice a horiace sviečky navodili tú správnu halloweenskú atmosféru. Bola to pastva pre oči. Fantázia našich detí a mamičiek pri výbere kostýmov nepoznala hraníc. Fotoaparát sme nepustili z rúk a fotilo sa, čo sa dalo. Párty sa niesla v duchu pohody a zábavy. Srdečná vďaka patrí deviatakom, ktorí pod vedením p.uč. Semanovej pre nás pripravili takéto zaujímavé podujatie.
26. septembra sa každoročne oslavuje Európsky deň jazykov, ktorý bol vyhlásený Radou Európy v roku 2001. V tento deň naši ôsmaci a deviataci, ktorí sa učia druhý cudzí jazyk ruštinu, urobili pre svojich mladších spolužiakov minikurz ruštiny, v ktorom sa žiaci oboznámili a niektorí aj naučili: ako sa pozdraviť, ako sa predstaviť, povedať koľko máme rokov a kde bývame. Nechýbala ukážka ruského písma -azbuky. Ani o zábavu nebola núdza. Prostredníctvom legendárnych rozprávok: No počkaj, zajac , Máša a medveď a vypočutím ruských piesní, kde nechýbali Alexandrovovci a dievčenské trio zo speváckej súťaže Najlepší hlas Ukrajiny žiaci získali aj kultúrny zážitok. Veríme, že touto formou ôsmaci a deviataci motivovali mladších spolužiakov k výučbe tohto nám príbuzného cudzieho jazyka.
Slávnostné otvorenie nového školského roka prebehlo v sále Kultúrneho domu v Nižnom Klátove. K starým aj novým žiakom sa prihovorili p. riad. Mgr. Anna Hudáková a starostka obce Nižný Klátov PhDr. Ing. Marcela Jokeľová . V tomto školskom roku môžeme konštatovať nárast žiakov, čo je výborné pre našu školu. Do 1. ročníka nastúpilo 9 žiakov. Narástli počty žiakov v 2. -6.ročníku.Spolu školu navštevuje 89 žiakov. Prváci dostali pri tejto príležitosti z obecného úradu praktické darčeky. Všetkým žiakom aj celému pedagogickému kolektívu prajeme veľa zdravia, trpezlivosti , osobných aj pracovných úspechov a veľa chuti do učenia.
29. júna 2018 sa konalo slávnostné ukončenie školského roka 2017/2018 v sále Kultúrneho domu v Nižnom Klátove. Hlavné slovo patrilo p.riad.Hudákovej , ktorá zhodnotila výchovno –vzdelávacie výsledky, dochádzku a mimoškolskú činnosť v tomto školskom roku. Najlepší žiaci, ktorí získali na vysvedčení priemer 1,00 boli odmenení knihami. Po oficiálnej časti sa žiaci rozišli do tried, kde im odovzdali vysvedčenia triedni učitelia. Žiakom aj učiteľom prajeme príjemné prázdniny a načerpanie nových síl.
Už tradične na našej škole žiaci 8.ročníka pripravujú rozlúčkovú slávnosť pre deviatakov v kultúrnom dome. V tomto školskom roku ju pripravili ôsmaci pod vedením p.uč.Semanovej, ktorí pri tejto príležitosti vyzdobili deviatakom triedu, sálu kultúrneho domu a pripravili pre nich hodnotný kultúrny program.
Rozlúčka sa uskutočnila deň pred odovzdaním vysvedčení 28.júna 2018. Najprv sa deviataci lúčili so všetkými triedami na škole a o 9,30 hod.sa presunuli do kultúrneho domu. Rozlúčky sa zúčastnili všetci žiaci našej školy, pedagogický kolektív, p.uč. Pačutová , ktorá je toho času na materskej dovolenke a starostovia obce Hýľov a Nižný Klátov. K deviatakom sa prihovorili p.riad. Hudáková a obidvaja starostovia. V tomto školskom roku ukončilo 9.ročník 10 žiakov. Všetkým deviatakom prajeme veľa šťastia na ďalšej ceste životom.
Papier predstavuje významnú zložku komunálneho odpadu. Použitím zberového papiera pri výrobe sa šetrí primárna surovina (drevo), neprodukujú sa ekologicky problematické chemické látky a šetrí sa energia. Vyhadzovaním papiera v Slovenskej republike zbytočne zničíme ročne 3000 hektárov lesa. Papier tvorí 20% komunálneho odpadu, celková ročná produkcia papiera je 800kg/osobu. 1 tona zberového papiera zachráni 17 stromov.
Na našej škole sa papier zberá dvakrát do roka. V júni sme spolu nazbierali 2 900 kg papiera. Najviac nazbierali žiaci 7.ročníka – na jedného žiaka pripadlo 132,3kg.Prvenstvo získal Patrik Tirpák, ktorý doniesol 921 kg. Nad 100 kg nazbierali desiati žiaci školy/ viď foto /.Osobitné poďakovanie patrí aj Radkovi Parovi , ktorého rodičia zbierajú papier samostatne a peniažky poukázali škole. Všetkým zúčastneným ďakujeme, že chránia naše lesy.
Pytagoriáda je matematická súťaž, v ktorej okrem správnosti vypočítaných príkladov rozhoduje aj čas, za ktorý žiaci vypočítajú dané príklady. Súťažiaci riešia 15 úloh v ľubovoľnom poradí počas 60 minút. Výsledné hodnotenie bodov sa teda skladá z dvoch položiek - z bodov za správnosť a z bodov za čas. Okresného kola v Košiciach sa zúčastnil žiak 5. ročníka Boris Jefanov. Získal 22 bodov a umiestnil sa na peknom 3. mieste . Srdečne mu blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy.
Žiaci 1. – 4. a 6. roč. formou školského výletu dňa 7. júna 2018 navštívili v Jasove jaskyňu a národné kultúrne pamiatky - kláštor a kostol. Možno málokto vie, že Jasovská jaskyňa je najstaršia sprístupnená jaskyňa na Slovensku. V roku 1846 ju objavili mnísi z jasovského kláštora a v roku 1924 vybudovali v jaskyni betónové chodníčky a zaviedli elektrické osvetlenie. Jej dĺžka predstavuje 2 811 m. Dĺžka prehliadkovej trasy je 720 m. Vyskytuje sa v nej bohatá kalcitová sintrová výplň, pozoruhodné skalné tvary a rôzne druhy netopierov. Je zaradená do svetového prírodného dedičstva UNESCO.
Premonštrátsky kláštor patrí k najväčším zaujímavostiam obce. Barokový kostol sv. Jána Krstiteľa vyniká nielen rozmermi, ale aj bohato zdobeným interiérom, v ktorom sa nachádza sedem oltárov. Súčasťou kláštora je tiež jedna z najvzácnejších knižníc na Slovensku s približne 80 tisíc zväzkami historických kníh. Rozľahlá baroková záhrada za kláštorným komplexom patrí medzi slovenské unikáty záhradnej architektúry, nehovoriac o mohutnom sekvojovci mamuťom, ktorý rastie priamo pred kláštorom.
Do galérie Červený kríž - okresné kolo boli pridané fotografie.
SÚŤAŽ DRUŽSTIEV MLADÝCH ZDRAVOTNÍKOV 2018
V utorok 5.6.2018 sa v Mestskom parku v Košiciach uskutočnila okresná súťaž družstiev mladých zdravotníkov zo základných škôl okresu Košice-okolie. Zúčastnilo sa jej celkovo 18 päťčlenných družstiev I. a II. stupňa. Našu školu reprezentovali tri družstvá II. stupňa pod vedením p.uč. Socháňovej. Najlepšie sa darilo našim starším žiakom, ktorí sa umiestnili na peknom 6.mieste, za čo im patrí poďakovanie , preukázali výborné vedomosti a zručnosti.
Ďakujeme zúčastneným - súťažiacim, učiteľom, rozhodcom, fotografom, figurantom a všetkým, ktorí pripravili a realizovali toto milé a zmysluplné podujatie .
Svoj sviatok žiaci našej školy každoročne oslávia spoločne – súťažami a hrami na obecnom multifunkčnom ihrisku. Ani v tomto roku to nebolo inak. Žiaci 9.ročníka pod vede-ním p.uč. Hámorskej dňa 1.6.2018 pripravili program pre svojich mladších spolužia-kov.Za absolvovanie rôznych súťaží žiaci obdŕžali lístky , ktoré vymenili za sladkú odmenu. Keďže vonku bolo veľmi horúco , záver dopoludnia strávili s triednymi učiteľmi vo svojich triedach.
Dňa 30.5.2018 žiaci zo zdravotníckeho krúžku prijali pozvanie uskutočniť súťaže formou vzdelávania v Súkromnej ZŠ v Kechneci. Nesmierna vďaka patrí p. uč. Socháňovej , ktorá už desaťročia vedie na našej škole zdravotnícky krúžok. Žiaci každoročne vzdelávajú žiakov našej školy a zúčastňujú sa okresnej súťaže Mladý zdravotník, kde obsadzujú popredné miesta. V Kechneci bolo 8 stanovíšť, od spoznávania liečivých bylín, cez znalosti o ČK až po rôzne úrazy /bezvedomie, popálenina, rezná rana, vyvrtnutý členok, krvácanie z nosa/.Poďakovanie patrí aj našej p. upratovačke, ktorá sa prejavila aj ako vynikajúca maskérka. Veď pozrite na autentické rany na fotkách. Ale najviac si zaslúžia obdiv naši mladí zdravotníci, ktorí sa svojej roli zhostili bravúrne aj pod náporom horúceho dopoludnia. Fotky tu: http://szskechnec.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=99
Mama, mamka, mamička a rôznymi ďalšími spôsobmi povedané to najkrajšie slovo na svete sa 18.5.2018 obmieňalo v básničkách, pesničkách, scénkach a tancoch na akadémii ku Dňu matiek. S programom vystúpili naši žiaci pod vedením triednych učiteľov a učit. zo ZUŠ Jantárovej v Košiciach. Na začiatku slávnosti sa k mamkám a babkám prihovoril poslanec Lukáš Štefan. Potom nasledovalo vystúpenie, ktorým sa žiaci chceli poďakovať našim mamkám za ich starostlivosť a nezištnú lásku. Na záver bolo pohostenie, ktoré pre všetkých zúčastnených pripravil obecný úrad v Nižnom Klátove.
Po prvom ročníku ŠkolFestu, v ktorom vystúpil Adam Ďurica, Dominika Mirgová a Celeste Buckingham bolo jasné, že chceme túto atmosféru zažiť znova... V stredu 2. mája 2018 sa teda v košickej Steel Arene uskutočnil druhý ročník ŠkolFestu. Viac ako 6200 detí a 350 učiteľovi bavili kapely Komajota a Desmod a svoju šou plnú energie predviedla aj Dara Rolins, s ktorou deti tancovali a spievali... So svojou perfektnou choreografiou sa predstavil aj Tanečný klub Grimmy. Ďakujeme veľmi pekne všetkým partnerom, sponzorom, organizátorom a všetkým účinkujúcim, ktorí deťom dopriali hudobné zážitky.
22. apríl je dátumom, ktorý si ľudia na celom svete pripomínajú ako Deň Zeme. Sviatok Zeme spojil v tento deň všetkých žiakov aj učiteľov a tvorivými aktivitami ožili priestory v okolí školy aj dediny. Všetkých spájala téma životného prostredia, ochrany prírody a života okolo nás. Ochrana prírody a životného prostredia je nevyhnutnou podmienkou pre zachovanie našej planéty. Je zároveň príležitosťou nájsť spôsoby a naučiť žiakov žiť v súlade a v harmónii s touto nádhernou planétou.
Dňa 20. apríla 2018 sa v sále kultúrneho domu uskutočnilo divadelné predstavenie Zlaté kura v podaní hercov z divadelnej scény Prešov. Zúčastnili sa ho žiaci našej školy ,ale aj škôlkári z Nižného a Vyšného Klátova. Predstavenie oslovilo hlavne mladšie ročníky.Výborné herecké výkony troch hlavných hrdinov nám poskytli príjemné rozptýlenie, ale aj dôvod na zamyslenie.
Správanie a konanie zvierat totiž až nápadne pripomínalo správanie a konanie ľudí. Našťastie, ako v každej rozprávke vždy s dobrým koncom.
13.4.2018 bol Dňom narcisov , vďaka ktorému dokážeme rok čo rok pomáhať ľuďom bojujúcim so zákernou chorobou. Výnos z tohto dňa umožňuje realizáciu dlhoročných projektov, pridanie nových zaujímavých programov či ich výraznú finančnú podporu. Je to suma, ktorá pomáha prinášať onkologickým pacientom komplexnú starostlivosť. Každý jeden cent sa premieňa na konkrétnu pomoc a má nesmierny význam.
Ďakujeme našim dobrovoľníkom, ktorými sú už tradične niekoľko desiatok rokov žiaci 9.ročníka.Tí v akomkoľvek počasí vychádzajú do ulíc, aby v tento deň pripínali narcisy našim žiakom, pedagógom a občanom z Nižného a Vyšného Klátova a z Hýľova. Ďakujeme , že ste si spolu s nami pripli narcis a vyjadrili podporu a spolupatričnosť s ľuďmi bojujúcich s rakovinou sumou 338 €.
Cyklus SVET OKOLO NÁS je celoštátny vzdelávací projekt, ktorý žiakom približuje zaujímavé kúty našej planéty. V programe sa sústreďuje nielen na zemepisné, biologické a geologické aspekty danej oblasti, ale aj na charakteristiku domáceho obyvateľstva, jeho zvyky a bežný život.
Tretí diel vzdelávacieho projektu našich žiakov 6.-9.ročníka zaviedol 26.3.2018 do juhovýchodnej Ázie, do krajiny nádherných vápencových hôr, dych vyrážajúcich scenérií, tajuplných jaskynných systémov, skvelého jedla a usmievavých ľudí. Vydali sme sa spoločne na ďalšiu cestu plnú poznania do neobyčajného Vietnamu.V krajine vládne komunistická strana, ktorá ale umožňuje súkromné podnikanie.
Tento projekt u žiakov zvýšil záujem o túto im málo známu krajinu. Z komentovanej videoprojekcie a následnej diskusie si odniesli veľa informácií a už teraz sa tešia v nasledujúcom roku na Kubu, ktorú si nenecháme ujsť.
Dňa 10.3.2018 sa niesol v znamení umeleckého prednesu poézie a prózy našich žiakov. Konalo sa totiž školské kolo tradičnej súťaže Hviezdoslavov Kubín. Takáto súťaž nám vždy odhalí aj ďalšiu stránku osobnosti našich žiakov a potvrdí fakt, že okrem technického zamerania sú mnohí šikovní aj v recitácii. Na kultúru jazykového prejavu a umelecký výkon dohliadala porota v zložení: Mgr. Mária Hlaváčková, Mgr.Lenka Richnavská a Mgr. Marcel Bakoš. Víťazov si môžete pozrieť vo fotoalbume stránky školy. Do okresného kola v postúpili dve žiačky 2.ročníka – Macková a Sabolová a 1 žiačka 9.ročníka Erika Truhanová.
Víťazom blahoželáme!
K zime patrí poriadna lyžovačka. Tento školský rok sa na našej škole realizoval prvýkrát po dlhej dobe lyžiarsky výcvik v termíne od 12.02.2018 do 16.02.2018. Kurzu sa zúčastnili žiaci 6. až 9.ročníka.
Za lyžovačkou sa vypravili do lyžiarskeho strediska Telgárt, ktorý je situovaný v malebnej podhorskej obci Telgárt na rozhraní Nízkych Tatier, Muránskej Planiny a Slovenského raja, priamo pod známou Kráľovou hoľou.
Všetci zúčastnení okúsili, aké drsné vie byť počasie v horách. Ani to ich neodradilo od toho, aby sa s radosťou spustili po parádnych zjazdovkách a vychutnali si to, čo lyžovanie ponúka. Mnohí, ktorí stáli na lyžiach po prvýkrát, urobili veľké pokroky v osvojení si lyžiarskych techník.
Dňa 6. februára 2018 sa traja žiaci 5.ročníka – Igor Idés, Boris Jefanov a Lukáš Tirpák zúčastnili okresného kola Geografickej olympiády v priestoroch ZŠ s MŠ v Poproči.Súťaže sa zúčastnilo vyše sto súťažiacich , ktorí súťažili v troch kategóriach – E, F a G.
Našu školu reprezentovali v kategórii E. Po úvodných organizačných pokynoch nasledoval náročný 60 bodový test z monotematickej časti – Cestovný ruch v Európe, tematického okruhu - Slnečná sústava , geografické súradnice a základné informáciíez nášho regiónu – Košice a okolie. Po 20 minútovej prestávke nasledovala praktická časť – 40 bodový test práce s atlasom. V silnej konkurencii sa z 34.súťažiacich najlepšie darilo Igorovi Idésovi s umiestnením na 10. mieste, ktorému chýbal len 1 bod k získaniu titulu úspešný riešiteľ. Všetkým zúčastneným žiakom blahoželáme k dosiahnutým výsledkom.