Národný projekt Podpora pomáhajúcich profesií 3 je zameraný na financovanie podporných profesií v školstve, ktorý bude financovaný z nového Programu Slovensko, teda zo zdrojov Európskej únie. Národný projekt pomôže udržať pozície školských podporných tímov, pedagogických asistentov, pomocných vychovávateľov v materských, základných a stredných školách, ako aj školských digitálnych koordinátorov.
Cieľom nového projektu je stabilizovať pozície, ktoré boli doteraz financované cez rôzne projekty zo zdrojov EÚ. Preberajú sa pozície z národných projektov realizovaných v rámci rezortu školstva (projekty POP a POP II), z národného projektu, ktorý v materských školách realizoval Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity (PRIM II), a projekty pomocných vychovávateľov v materských školách a pedagogických asistentov financovaných z Plánu obnovy a odolnosti SR. Pokračovať bude na školách aj pozícia školského digitálneho koordinátora.
Projekt je nastavený na postupné preklápanie pozícií do financovania zo štátneho rozpočtu. V rámci štátneho rozpočtu sa plánuje navyšovanie pozícií od 1. 9. 2024 (najmä asistentské pozície) a od 1. 9. 2026 (najmä školské podporné tímy).
Operačný program: Ľudské zdroje
Prioritná os: 8 REACT-EU
Spolufinancovaný fondom: Európsky sociálny fond a Európsky fond regionálneho rozvoja
Miesto realizácie projektu: Bratislavský samosprávny kraj, Trnavský samosprávny kraj, Trenčiansky samosprávny kraj, Žilinský samosprávny kraj, Banskobystrický samosprávny kraj, Nitriansky samosprávny kraj, Prešovský samosprávny kraj, Košický samosprávny kraj
Hlavné ciele:
zlepšenie technologickej pripravenosti na dištančnú/hybridnú výučbu
sanácia rizikových skupín ohrozených školským neúspechom
koordinovaná digitálna transformácia škôl
Jednotlivé ciele sú napĺňané implementáciou hlavnej aktivity „Zmiernenie dopadu pandémie ochorenia COVID-19 na vzdelávací proces v stredných školách a na druhom stupni základných škôl vrátane zlepšenia dostupnosti vzdelávania” a jej podaktivít.
Nenávratný finančný príspevok: 20 000 000,00 €
Obdobie implementácie: apríl 2021 - november 2023
Kód výzvy: OPLZ-PO8/2021/NP/8.1.1-02
ITMS kód projektu: NFP312080BGC2
Stránka projektu: https://www.minedu.sk/np-edit
Digitálne vybavenie: https://www.minedu.sk/digitalne-vybavenie
Ďalšie informácie o NP edIT 2: https://www.minedu.sk/dalsie-informacie-o-np-edit-2
Naša Základná škola, Nižný Klátov sa zapojila do vzdelávacieho programu Roots and Shoots Slovakia, ktorý je zameraný na to, aby sa mladí ľudia naučili riešiť problémy vo svojom v okolí v oblasti environmentálnej a občianskej angažovanosti. Náš tím sa volá Bobry stavitelia. Cieľom nášho projektu je postaviť most pre občanov a žiakov Nižného Klátova. Mosty budú vybudované za pozemkom školy a za pozemkom škôlky. Pretože tento projekt je finančne náročný a organizácia nám poskytne nepostačujúcu sumu, chceli by sme vás požiadať o finančnú alebo materiálnu podporu aby sa tento projekt mohol uskutočniť.
Budeme vďační, ak nás podporíte.
Ďakujeme za váš čas. S pozdravom ZŠ Nižný Klátov.
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky z rozpočtu na rok 2022 vyčlenilo finančné prostriedky na rozvojový projekt „Spolu múdrejší 3“, do ktorého sa zapojila aj naša škola.
Cieľom projektu je podporiť tie školy, ktoré budú prostredníctvom doučovania žiakov ohrozených školským neúspechom alebo nedostatočným prístupom k digitálnym technológiám počas dištančného vzdelávania vytvárať podmienky na zlepšovanie ich vedomostí a zručností.
Projekt sa realizuje v priebehu mesiacov od januára až do mája 2022 a zapojili sa do neho žiaci 1. a 4. ročníka a1 vyučujúci.
Realizuje sa v predmetoch slovenský jazyk a literatúra, anglický jazyk a matematika.
Žiaci, ktorí sa do projektu zapojili, sa formou doučovania venujú tým častiam učiva, v ktorých z rôznych dôvodov počas dištančného vzdelávania mali nejaké problémy a potrebujú učivo dobehnúť.
Veríme, že doučovanie týmto žiakom pomôže zlepšiť si vzdelávacie výsledky v škole.